Jak dbać o jedwab

Jak dbać o jedwab?

Jedwab jedwabiowi nierówny. W naszych szafach znajdziemy kilka gatunków jedwabiu – jedne są miękkie, inne błyszczące, a jeszcze inne delikatnie szeleszczą pod palcami. Każdy gatunek wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Dla przykładu jedwab nasycony chemicznie należy prać w rozpuszczalniku benzynowym, a jedwab miękki – w pralni chemicznej.

Aby jedwabna odzież nie straciła swojego uroku, trzeba wiedzieć, jak o nią dbać. Poniższy poradnik pomoże uratować niejedną jedwabną bluzkę. Podpowiadamy, jak prać, płukać i suszyć każdy rodzaj jedwabiu.

Jedwab naturalny surowy

Do prania jedwabiu naturalnego najlepiej nadaje się mocny roztwór mydła lub płatków rozpuszczonych w lekko zimnej wodzie.

Do płukania tego rodzaju tkaniny przygotowujemy specjalną miksturę: dodajemy do wody cukier i sok z cytryny w proporcji 1 kostka cukru i 1 cytryna na 1 litr płynu. Cytrynę można zastąpić kwaskiem cytrynowym. Jeśli chcemy bardziej usztywnić materiał, dodajemy 2 kostki cukru zamiast 1. Jedwab naturalny surowy płucze się czterokrotnie: trzy razy w czystej wodzie, nie wyżymając, tylko lekko wygniatając, a czwarty raz – w uprzednio przygotowanej miksturze. Tak wypłukany jedwab odzyska apreturę i połysk.

Jeśli jedwab jest gruby i nie wymaga usztywnienia, można płukać go w wodzie z solą.

Aby wysuszyć jedwabną odzież, wygniatamy ją i odciskamy z nadmiaru wody, a następnie zawijamy w 3-4 grube ręczniki. Pozostawiamy na godzinę, a po tym czasie, kiedy ubrania są jeszcze lekko wilgotne, prasujemy lewą stronę niezbyt mocno nagrzanym żelazkiem. Nie suszymy na słońcu.

Jedwab w kolorze naturalnym (ecru)

Jedwab ecru lubi żółknąć. Żeby jedwabne bluzki zawsze były "białe", przed praniem moczymy je przez godzinę w surowym mleku.

Pierzemy tak samo, jak jedwab naturalny surowy, z tą różnicą, że do mikstury do płukania zamiast cytryny dodajemy 1 łyżkę stołową octu na 1 litr wody.

Pożółkły jedwab

Niektóre ubrania zdążą pożółknąć, zanim dowiemy się, jak dbać o jedwab. W takich przypadkach należy zastosować specjalne metody pielęgnacji. Pożółkłą "białą" odzież pierzemy w roztworze płatków mydlanych w proporcji 1 łyżka na 1 litr wody.

Do płukania potrzebujemy specjalnej mieszaniny. Przygotowujemy ją, dodając do wody 12%-ową wodę utlenioną w proporcji 4:1 oraz – tuż przed włożeniem ubrań – kilka kropel amoniaku. Po upraniu płuczemy odzież trzykrotnie w czystej wodzie, a następnie zanurzamy w miksturze.

Suszymy i prasujemy podobnie jak jedwab naturalny surowy.

Jedwab z połyskiem

Pielęgnacja tego rodzaju jedwabiu wygląda podobnie jak w przypadku innych jedwabiów, a jedyną różnicą jest skład mieszanki wykorzystywanej do płukania. Przygotowuje się ją z octu i cukru w proporcji 1 szklanka octu i 1 łyżka stołowa cukru na 1 litr wody.

Kiedy pierzemy ciemny jedwab, podczas płukania należy zastąpić ocet i cukier dodatkiem soli.

Szaliki i chusteczki

Przy praniu chusteczek i szalików często zdarzają się wypadki w postaci barwienia tkaniny. Aby temu zapobiec, każdą sztukę należy prać osobno. Jeśli jednak zauważymy, że apaszka lub chusteczka farbuje, od razu płuczemy ją 2 lub 3 razy, za ostatnim razem ze sporym dodatkiem octu.

Pierzemy w letniej wodzie z płatkami mydlanymi lub w wywarze z otrąb pszennych (w wywarze nie pierzemy białego jedwabiu). Aby przygotować wywar, wystarczy przez kilka minut gotować garść otrąb w 1 litrze wody, a następnie przecedzić i wystudzić. Podczas prania zanurzamy szalik lub chusteczkę i szybko pocieramy, lekko wyciskając.

Płuczemy czterokrotnie, za ostatnim razem dodając do płukanki 2-3 łyżeczki cukru.

Aby usztywnić sfatygowane chusteczki szyfonowe, płuczemy je w zimnej płukance z 2 łyżkami cukru, a następnie wygniatamy i zawijamy w ręcznik. Prasujemy na wilgotno.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl